Воскресенье
11.04.2021
11:13
Приветствую Вас Гость
RSS
 
БДЮТ Мелітопольської районної ради Запорізької області
Главная Регистрация Вход
Каталог статей »
Меню сайта

Категорії розділу
Туристичні гуртки [5]
Гуртки музейної справи та екскурсійної діяльності [37]

Корисні посилання
 • Сайт відділу освіти МРДА ЗО
 • Сайт Департаменту освіти і науки ЗОДА
 • Сайт ЗОІППО
 • Сайт Мелітопольської районної ради
 • Сайт Мелітопольської організації профспілки
 • Сайт Мелітопольської райдержадміністрації
 • Сайт Позашкільна освіта
 • Сайт Інституту модернізації змісту освіти
 • Сайт ЗОЦХЕТУМ ЗОР
 • Сайт Запорізького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді "Грані"
 • Сайт Запорізького центру туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді (ЗОЦТКУМ)
 • Сайт Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (НЕНЦ)
 • Сайт КЗ "Запорізький обласний центр еколого-натуралістичної творчостіучнівської молоді"ЗОР
 • Сайт Позашкілля Запорізького краю
 • Віртуальне МО керівників гуртків позашкільних закладів Запорізької області
 • ДНУ "Сайт Інституту модернізації змісту освіти" неформальної та інформальної освіти дітей
 • Сайт Мелітопольської районної дитячо-юнацької спортивної школи
 • Скарбниця дитячого розвитку і відпочинку
 • Школа сучасних знань
 • Блог керівника гуртка Хавер Н.П.
 • Блог керівника гуртка Гук Ж.В.
 • Блог Чілікіної Г.М.
 • Игры, в которые играют дети и Я

 • Поиск

  Статистика

  Онлайн всего: 1
  Гостей: 1
  Пользователей: 0

  Главная » Статьи » ТУРИСТСЬКО-КРАЄЗНАВЧИЙ напрямок » Гуртки музейної справи та екскурсійної діяльності

  Виховання патріотизму та громадянськості в БДЮТ через краєзнавство

  Виховання патріотизму та громадянської свідомості шляхом використання потенціалу краєзнавства та музейної діяльності в БДЮТ

      «Як немає людини без самолюбства, так немає людини без любові до батьківщини, і ця любов дає вихованню вірний ключ до серця людини...» К.Д. Ушинський.

       Ідея національно-патріотичного виховання особистості втілена в державних документах, зокрема в Законі України “Про освіту”, Державній національній програмі “Освіта (Україна ХХІ століття)”, Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ столітті, Концепції національного виховання та інших державних і науково-методичних матеріалах, що спрямовують оновлення освітньо-виховного процесу в Україні.

       Неможливо в одну мить стати громадянином своєї країни з активною життєвою позицією. Патріотизм і громадянськість формуються поступово і мають конкретний прояв. І найголовніше – це тісна прив'язаність до рідної землі, відчуття неподільності своєї долі з долею рідного краю, збереження і спадкоємність традицій, внутрішня потреба в діяльності на благо своєї держави.

      Розуміючи важливість патріотичного виховання нашої молоді, будучи глибоко переконаними у тому, що майбутнє України належить саме тим, хто зараз за партами, ми, педагоги-позашкільники, вважаємо своїм завданням виховати людину-патріота, якій притаманні почуття внутрішньої свободи, гордості за свою країну.

       Ефективним засобом виховання патріотизму та громадянської свідомості в учнів є туристсько-краєзнавча робота. В нашому позашкільному закладі працюють 7 туристичних гуртків і 8 гуртків музейної справи та екскурсійної діяльності, в яких навчається 347 вихованців різних вікових категорій. Не дивлячись на те, що туристичні гуртки більше спрямовані на оволодіння навичками з пішохідного туризму, краєзнавча діяльність теж має своє місце у навчально-виховному процесі. Подорожі, походи й екскурсії, які організовують педагоги, дають можливість краще пізнати історію і географію вітчизни, побачити на власні очі природні явища й об’єкти рідного краю, пізнати його історію й економіку, пробуджують глибоку любов до природи, виховуючи дбайливе ставлення до неї.

       Виняткову роль у формуванні в дітей патріотизму відіграють шкільні музеї. Вони, як матеріалізована пам’ять народу, мають величезний виховний вплив на підростаюче покоління.

       На базах тих закладів освіти, в яких функціонують шкільні музеї, а це: Орлівська, Мордвинівська, Новомиколаївська, Мирненська, Семенівська школи, Терпіннівський колегіум «Джерело» та Вознесенська гімназія «Орієнтир», працюють гуртки БДЮТ з музейної справи. Музеї мають в основному історико-краєзнавчу спрямованість, в гімназії «Орієнтир» – музей «Історії розвитку української мови і літератури».

         На заняттях гуртків разом зі своїми педагогами діти ведуть пошук та вивчення краєзнавчого матеріалу, реставрують експонати, займаються дослідницькою роботою. Діти мають можливість знайомитись з документами та архівами шкільних музеїв.

        Різноманітні види самостійної, індивідуальної, групової та дослідницької роботи сприяють виявленню в дітей творчої ініціативи і самостійності, розвивають їхні здібності і таланти. Також поглиблюються набуті учнями знання  шкільної програми з історії України шляхом вивчення музейної культури.

      В музеях знаходяться матеріали, які можна використовувати на уроках історії та виховних годинах, зокрема при вивченні подій Великої Вітчизняної війни, Афганської війни, трагедії на Чорнобильській АЕС, подій, пов’язаних з АТО, учасниками яких були мешканці села та регіону.

         Під керівництвом наставників вихованцями розробляються і проводяться оглядові та тематичні екскурсії  для учнів та гостей своєї школи, що передбачають ґрунтовне вивчення того чи іншого питання. Так, наприклад, гуртком «Пошук» (на базі Мирненської ЗШ, керівник Буторіна Любов Іванівна) були розроблені екскурсії: «Ветерани Великої Вітчизняної війни – наші земляки», «Історія селища Мирне», «Народні умільці»… 

     Щорічно вихованці гуртка «Дивослово» (на базі Вознесенської гімназії «Орієнтир», керівник Кірей Юлія Вікторівна) проводять зустрічі-екскурсії для малечі дитячого садка «Теремок», а також беруть участь у науково-практичних конференціях з представниками МДПУ ім. Б. Хмельницького, які стали вже традиційними і проводяться на базі гімназії.

       На заняттях гуртків музейної справи діти мають можливість вивчати народні звичаї і традиції: святкують Масляну, зустрічають весну, проводять Пасхальні виставки та ін.

       Не цураються вихованці й волонтерської роботи, яка згуртовує колектив, формує гуманістичні риси. Разом з учасниками гуртків розробляються куточки бойової слави, здійснюється догляд за пам’ятниками історії та культури рідної місцевості.

     Досліджуючи минуле кожного населеного пункту, немовби з пазлів складається цілісна картина історії нашої малої Батьківщини. Саме тому пошуковці гуртка «Калинонька», який працює на базі Орлівської школи, виступили ініціаторами навчального проекту для учнів школи «7 чудес мого села», а в червні місяці мали можливість відвідати Музей історії запорізького козацтва та історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» на острові Хортиця, а також приватний музей «Історії зброї», кінного театру запорізьких козаків.

      Участь в обласних, Всеукраїнських конкурсах, таких як «Історія міст і сіл України», «Твої герої, Запорізький край», «Моя Батьківщина – Україна», «Олександрівські таємниці", обласній туристсько-краєзнавчій експедиції «Край в якому я живу. Екскурсія для друга» допомагають юним краєзнавцям вивчати сторінки історії народу, збирати спогади, відшукувати невідомі документи, досліджувати  творчий і життєвий шлях визначних діячів, збирати фольклор, вироби декоративно-ужиткового мистецтва, займатися розробкою і описом тематичних маршрутів.

     Робота гуртків сприяє поповненню музеїв новими експонатами, які реєструються в інвентарних книгах. Зібрані документи зберігають пам’ять минулого, передають її естафету нащадкам, підтримують і розвивають зв’язок часів і поколінь. 

     Таким чином, ми вважаємо, що виховання патріотичної та громадянської свідомості учнів шляхом використання потенціалу краєзнавства та музейної діяльності в БДЮТ має свої позитивні результати. А сучасна позашкільна установа виступає тим соціокультурним середовищем, що створює оптимальні умови для формування у дітей цілісної «картини світу», виховання патріотизму, основ громадянськості, а також інтересу до своєї «малої Батьківщини».

  Категория: Гуртки музейної справи та екскурсійної діяльності | Добавил: канаткина (02.09.2015)
  Просмотров: 650 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Имя *:
  Email *:
  Код *:
  Стосується кожного
  Національна гаряча лінія

  Вход на сайт

  Корисна інформація
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

  Погода

  Цікаві справи

  Ми знаходимось тут